Pokuty Tescu

Autor: Pavol Kollár | 13.7.2015 o 22:12 | Karma článku: 6,93 | Prečítané:  1477x

O  pokutách, ktoré dostáva Tesco sa možno ešte chvíľku bude písať a potom sa téma  tak,  ako mnohé iné   stratí.

 Avšak v  poradí štvrtá pokuta Tescu vo výške milión eur nie je žiaden špás a s veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o  ďalší signál  toho, že tento "špás" je organizovaný zvrchu a teda, že  štát je prepožičaný   hospodárskym výpaľníkom, čím v rozpore s momentálne akože vládnymi  "ľavicovými"  tézami   podporuje sociálnu nerovnosť.

A keďže všetko so všetkým súvisí, je potrebné  sa tejto zdanlivo nezaujímavej,  okrajovej a možno pre niekoho malichernej  téme   venovať a zachovať tak  aspoň  čiastočne stopu  udalosti, ktorá raz  môže slúžiť ako príklad pre hodnotenie dejinnej periódy.   Otázku,   či ide o nadprácu úradníka  snáď ani netreba rozoberať. Pre koho robí štátny úradník  túto nadprácu, nie je iba o podstate samotnej otázky, ale  o tom,  v akej miere  sa dá  použiť štátny aparát  v "demokratickej" spoločnosti na vzájomné hospodárske  boje  subjektov obchodnej súťaže.

V prípade pokút Tescu podľa všetkého  nejde o  "bežné" postupy. Už nejde o nejaké "drobné"  výpaľníctvo úradníka, ktorý odmieta vydať stavebné povolenie,  alebo ukončiť daňovú kontrolu. Po prečítaní výroku z dôvodovej správy musí každému súdnemu stúpnuť tlak. Citujem:

....dňa 14.07.2014 v čase od 14.15 hod. do 20.45 hod. v prevádzkarni: Hypermarket TESCO, Nitrianska 1771/118, Partizánske umiestňoval na trh  predajca 7 druhov  potravín v celkovom množstve 1,9328 kg a cene 19,33 €  po uplynutí ich dátumu minimálnej trvanlivosti ....

 

Predajca  v zmysle § 21 ods. 1 písm. c) zákona NR SR č. 152/1995 Z. z.  dostal teda "zaslúženú" pokutu vo výške 1 milión eur. za 1,9 kg  hnilého ovocia a horkú čokoládu  v hodnote 19 eur! Avšak neostalo iba pri tejto pokute a odvtedy  Tesco dostalo ďalšie tri podobné pokuty.  A to už  nie je žartík, ale cielená, lúpežná  a chladnokrvná likvidácia, ktorá   úplne opodstatnene vyvoláva dojem,  že ide   o ďalšiu lotrovinu niekoho v pozadí, komu štátny úradník prepožičal svoje "razítko".  Otázka pre koho robí štátny úradník  túto nadprácu, nie je iba o podstate samotnej otázky, ale o tom, čo sa stalo s týmto štátom a s "demokraciou", ak dokáže dosadiť do zodpovedných pozícii ľudí, ktorí celkom  viditeľne slúžia záujmom silných mužov v pozadí. Akoby naschvál sa v tomto kontexte vynára nedávna správa o podozrení "údajného" zamestnanca SIS, ktorý za úplatu  ponúka úplatu konkrétnej spoločnosti. Bohužiaľ  určite sa  nejedná o postup ojedinelý.    Každému, kto je trocha zbehlý v biznise je  jasné, že niekto v prípade Tesca / a Slovenských elektrární /  používa štát na vytváranie tlaku s cieľom dosiahnuť  ústupky v kúpnej cene aktíva. O Tescu rovnako ako o Slovenských elektrárňach je známe, že  zvažujú predaj svojich slovenských aktív a tak ich perzekúcia nahráva prípadným kupcom znižovať kúpnu cenu.  Zatiaľ,  čo v prípade Slovenských elektrární a.s.  štát aspoň deklaračne záujem o prípadnú  kúpu aktíva prejavuje, v prípade Tesca nemôže byť o podobnom scenári  ani reči. Pri troche predstavivosti  a orientácii sa na trhu sa zoznam adeptov na kúpu Tesca  z domácich "česko-slovenských"  vplyvných kruhov zužuje na dve mená . Jedno z nich, zdá sa   používa štát na vydieranie majiteľov Tesca.

Dovolím si pri tejto príležitosti odcitovať časť úvah   pozoruhodnej analýzy Thomasa Pikettyho -  z knihy "Kapitál 21 storočí" , v  ktorej  výstižne charakterizuje zákonitosti  a naznačuje perspektívy vývoja .

".. stáva sa takmer nevyhnutným, že  koncentrácia kapitálu vyústi v extrémne vysoké úrovne - také vysoké, že sa stávajú nezlučiteľnými s hodnotami meritokracie a zásadami sociálnej spravodlivosti, ktoré sú základom moderných demokratických spoločností."

a na inom mieste:

"Exitujú  konvergenčné sily, ktoré môžu prevážiť v istých krajinách a v istom čase, no sily divergencie môžu v ktoromkoľvek okamihu získať prevahu, čo sa podľa všetkého deje aj teraz, na začiatku 21 storočia. "

 

 

Zdá sa z opakujúcich sa príkladov divergencie, medzi ktoré zapadá aj príklad Tesco,  že taká doba nastala aj na malom Slovensku. Čo je ale mimoriadne na tejto  "kauzičke" je zistenie, že  po výpredaji  dedičstva generácií  zopár jednotlivcom, po kauzách so schránkovými firmami, ktoré ukazujú  ako sa na úkor zadlžovania nasledujúcich generácie nabaľuje  prostredníctvom štátu skupina vyvolených, je tu nový fenomén.  V prípade pokút Tescu podľa všetkého  nejde o  "bežné" postupy. Už nejde o nejaké "drobné"  výpaľníctvo úradníka, ktorý odmieta vydať stavebné povolenie,  alebo ukončiť daňovú kontrolu, ale o systémové "hrubokrké"  využívanie štátu k súkromným cieľom. Nie ojedinelé, pretože ani v prípade elektrární nie je ešte celkom jasné, kto bude tým správnym kupujúcim......

Pavol Kollár

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?