pokuty Tescu II.

Autor: Pavol Kollár | 15.2.2016 o 14:34 | Karma článku: 9,10 | Prečítané:  1018x

Celkom nedávno som písal o tom, ako za pár pokazených banánov a jabĺk dostalo Tesco pokutu milión EUR. Z reakcií som pochopil, že pokuty, hoc bezpochyby neprimerané, sú časťou verejnosti prijímané s porozumením.

  Úradník  si údajne   len  robil   svoju prácu.... Nesúhlasím !!!!  Podľa mňa  úradník v prípade Tesca  jednoducho  nekonal štandardne a teda  vo verejnom záujme, ale tak ,   ako to od neho možno  žiadal  niečí  záujem. Dať Tescu v priebehu pár mesiacov  päť pokút po milión eur v potravinách, kde sa obchoduje s eurovými položkami,  jednoducho nemôže byť ani náhodné, ani  primerané a teda ani normálne. Aký zámer sledovali tieto pokuty nechám zatiaľ ako otvorenú tému.

 Príbeh   dopoviem inak. Možno trocha emotívnejšie,  pretože  cítim, že odhalenie  podstaty tohto prípadu  je v "silnom verejnom záujme".

Za prvé : nemôže byť vo verejnom záujme,  aby  štátna mašinéria a politické strany dosiahli  nekontrolovanú moc, a prostredníctvom špecifického zákona   mohli pomocou konkrétnych úradníkov šikanovať a likvidovať. V podstate kohokoľvek.   Ak to pripustíme nie je vylúčený ukrajinský scenár ani  na Slovensku.  Príbeh o Tescu, je podľa mňa príkladom surového nátlaku,  veľkej nespravodlivej represie, ktorú  ako je vidno  môže štátna mašinéria použiť ak je záujem. A keď proti TESCU tak potom   proti ktorémukoľvek členovi spoločnosti. Príklad  Tesco je  podľa mňa  nemožno uložiť len tak ad acta. Ak dnes štátny úradník  dokáže prostredníctvom pokuty za banalitu  v podstate zlikvidovať podnikanie,   zajtra môže vysťahovať z bytu, odsúdiť a zlikvidovať ktoréhokoľvek člena spoločnosti, opozičného politika, osobného nepriateľa.  A to nemôže byť  vo verejnom záujme.

Za druhé : V právnom štáte a demokratickej spoločnosti by nemali  zákony umožňovať nadobudnúť totálnu moc. Ak ale je v sústave zákonov taký, ktorý  umožňuje dať pokutu až do výšky 5 mil. eur v podstate za banalitu,  a je iba na konkrétnom úradníkovi, či zasadí smrteľný úder, alebo iba ťažko zraní, znamená to, že niekto    totálnu moc má. Dnes je to úradník kontrolujúci živnostníka, zajtra to môže byť policajt, ktorý dostane možnosť za prekročenie rýchlosti  zobrať auto..

 Pokuta milión  EUR  za vystavený znehodnotený  tovar v celkovej výške  17 eur je čosi   bezpochyby obludné, škandalózne, neprimerané, šikanózne a  iba možno  poukazuje na to  ako sa  "modifikuje"  demokracia. Ticho,  postupne a  pomaly. Len predvčerom sme stáli v pozore pred "aparátčikmi" , dnes akoby sa situácia pomaly vracala a my začíname v predklone stáť pred úradníkmi, ktorí ale celkom logicky môžu byť iba predĺženou rukou politickej moci.  " Predvčerom"  sme tu mali  zákon o zákaze vytvárať zisk /  za ktorý mimochodom ešte neprišiel celý účet/ "včera" niekto umožnil absurdne pokutovať a zajtra možno  dostaneme všetci do daru zákon, ktorým nás budú monitorovať so zdôvodnením, že ide o ochranu pred terorizmom.  To  už ale nebude demokracia, ale totalita.  

       Pokuty Tescu musíme  odsúdiť spoločne.   V  spoločnosti, kde neexistuje verejné odsúdenie  nespravodlivosti sa nemôžeme cítiť bezpečne.  Nemôžeme jednoducho očakávať ochranu verejného záujmu,  ak si ho nevydobijeme sami.   Na zdravotníctve a štátnej zakázke sme si pomaly zvykli, že záujmy skupín a jednotlivcov, dobre maskované za  tzv.  "silný verejný  záujem", umožňujú  hrubé presadzovanie sa na úkor celej spoločnosti. Výsledkom je úbohý stav zdravotníctva a obrovský štátny dlh .  Výpaľnictvo exekutívy je nový prvok. Ak budeme akceptovať aj tento "nový trend",  výsledkom môže byť  strata slobody. Spomeňme si spoločne, koľko krát to už bolo, keď sa za "silný  verejný záujem" skrývali osobné ambície.   Kolektivizácia a znárodnenie, arizácia a privatizácia  sa vždy dokázali zdôvodniť ako spravodlivosť v mene väčšiny. Pokuty Tescu môžu byť skrytou formou hore menovaného. Možno skryté  osobné záujmy  za "silný verejný záujem" ochrániť občana, ktorý si mohol domov odniesť hnilý banán.....  .          

      Naša historická pamäť je bohatá na príklady keď sa ukázalo ako doslova životu  nebezpečné,  ak  sa zlé zákony zverili   do rúk obyčajnej šedej úradníckej myši.

   Pokúsim sa ešte   na inom   konkrétnom príklade poukázať, že príklad Tesca nie je ojedinelý.  Ide o záznam, kde kontrolný orgán vyčíta kontrolovanému zlý tvar písma na označení výrobku./ viď. obrázok /  Šikana ? Možno. A možno  iba výkon  úradníka, ktorý si plní svoju povinnosť .....

Pavol Kollár

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?