Prečo my stavbári neštrajkujeme

Autor: Pavol Kollár | 3.5.2016 o 19:57 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  941x

Učitelia aj zdravotné sestry to už majú za sebou. Svoj postoj k ohodnoteniu už prezentovali. Stavbári zatiaľ nie a pritom nie sú na tom lepšie. Naopak . Sú na tom horšie. A podstatne.

Stavbári  dnes majú  najmenšie priemerné platy  spomedzi hospodárskych  odvetví. Stavebné firmy najmenšie zisky.

 Stavebníci  zarábajú   podstatne menej ako  učitelia. Majú najviac úrazov spomedzi všetkých profesií . Podstatne viac,  ako  "rizikové" povolania policajt a požiarnik. Práca v náročnom prostredí necháva na nich nezmazateľné stopy.  Stačí bežný pohľad do dôchodcu policajta a stavebného robotníka, aby bolo jasné, ktoré povolanie je ako  náročné ... Akceptujem, že takéto prirovnanie môže vyvolať nesúhlas ale,  stojím si za tým, že profesia je nedocenená,  a naopak niektoré profesie sú precenené. /Nedocenenie spôsobuje najmä  nastavenie trhu resp. špecifické podnikateľské prostredie,  v ktorom slovenské stavebníctvo  desaťročia  pôsobí.  /

Prečo sa   politici  o živiteľov rodín nezaujímajú, ako napríklad o marginalizované skupiny? Prečo ochrana profesie, ktorú pomaly nikto nechce vykonávať, ktorá prakticky nemá učňovské školstvo, ktorej chýba reálna súdna ochrana, a ktorú snáď najviac postihuje korupcia,  chýba v každom programovom prehlásení vlády?

Možno to bude  práve pre tú korupciu. Možno to bude neschopnosťou rozmotať zložitý uzol podmienok, v ktorom stavebníctvo pôsobí. Riešiť s plnou vážnosťou takzvané podnikateľské prostredie.

  Priemerný  mesačný plat v stavebníctve  za rok 2015 bol 632 eur. To je   najmenej zo všetkých hospodárskych odvetví. V štrajkujúcom školstve  je priemerný plat 794 eur. Úväzok slovenského učiteľa je /povinnosť odučiť/  týždenne  23 hodín.  Zvyšok do 37 a 1/2 hodiny by mali  učitelia  vykonávať   ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou.  Či a kde sa tak deje nevedno.  Problém je asi  v tom, že pokiaľ  na škole vládne  atmosféra, že nič sa robiť mimo 23 hodín nemusí,  nič sa ani nerobí a nič sa ani nestane. Odučiť 23  hodín týždenne to je cca  100 hodín do mesiaca a to je  menej ako 2/3 základnej  pracovnej doby v hospodárstve.   Slovenský učiteľ   má ale okrem toho  takmer tri mesiace prázdnin. Učiteľ, ktorý odpracuje iba spomínaných 23 hodín týždenne,  tak odpracuje  iba polovicu toho času ako stavbár, ktorý nemá nadčasy. / a taký neexistuje/  Priemerná hodinová mzda učiteľa  je teda   2,2 krát vyššia ako priemerného stavbára!!!!

/ učiteľ :794 eur x 12 mesiacov/ 900 odpracovaných hodín ročne= 10,6  eur/ hodina,  stavbár : 632 eur x 12 mesiacov/ 1580 odpracovaných hodín  ročne  = 4,8 eur/ hod /

Stavbári majú teda mnoho dôvodov na štrajk. Avšak, čo by pomohlo stavebným robotníkom, ak by štrajkovali? Stavebné firmy jednoducho na zvýšenie platov nemajú,  pretože nemajú zisky a poplatené faktúry. Do krajiny prúdi lacná pracovná sila z Rumunska a tak štrajk nemá zmysel. Zmysel pre robotníkov má šedá ekonomika a pre majiteľov dohody, ktoré im umožnia prežiť.....

Pavol Kollár

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?