Prečo my stavbári neštrajkujeme I

Autor: Pavol Kollár | 5.5.2016 o 9:24 | (upravené 5.5.2016 o 18:09) Karma článku: 4,65 | Prečítané:  454x

Skvelá diskusia k predchádzajúcemu blogu ma inšpiruje k jeho dopovedaniu : Nie som politik a preto nepotrebujem popularitu. Som zamestnávateľ.

 S počtom zamestnancov 1800 som určite najväčším slovenským zamestnávateľom  pôsobiacom v rezorte stavebníctvo.   Ako nepolitik si vo vzťahu  k "mainstreamu"  môžem /predpokladám/  dovoliť zaujať aj nepopulárny postoj a pustiť nejakú tú kritickú poznámku  aj do radov  učiteľov. A hoci v prvom blogu vôbec nešlo o to oprieť sa do učiteľov, ale iba poukázať na to,  ako biedne je na tom slovenský stavbár,  ešte aj v porovnaní s  biednym  slovenským  učiteľom,  odpoviem všetkým diskutujúcim učiteľom reakciou diskutujúcej čitateľky na môj podobný  blog  z pred dvoch rokov. Píše:

Nedá mi nereagovať. Aby som objasnila svoj postoj  ponúkam základné údaje. Som žena po 40ke pôvodom z Bratislavy. Posledných 10 rokov žijem na striedačku v USA a na SK.

 Učiteľstvo bolo vždy tak trochu poslanie. Ľudia si  ale nevážia veci, ktoré sú  zadarmo. A to,  čo si ľudia nevážia protagonisti nakoniec vykonávajú "ledabolo" .Preto som za spoplatnenie školstva.  Keď bude školstvo spoplatnené,  bude aj na platy učiteľov. Dobrá škola bude drahšia,  ale bude vedieť  zaplatiť učiteľom viac a samozrejme bude si môcť vybrať lepších učiteľov.  V USA sú učitelia na ZŠ a SŠ bežne od 7.00  ráno do 18 - 19.00 večer.  Učitelia v  SK  predsa nemôžu očakávať  plný plat za 3 mesiace voľna, ktoré nemá asi  nikto na svete. V USA po dobu prázdnin učitelia chodia normálne do školy, vedú doučovania cez víkendy a v lete tzv. letné školy, do ktorých  chodia žiaci zo slabším priemerom. ...."

A teraz k stavebníctvu :

Na slovenskom / ale aj českom a maďarskom / trhu sa odohrávajú procesy, ktorých dopady nemáme historicky overené. V zákazkovej výrobe / a to  nie len v stavebnej / začal zhruba pred 15 rokmi pôsobiť zvláštny fenomén. Elektronická aukcia. / na Slovensku ešte aj nechválne známe verejné obstarávanie/  Elektronická aukcia spôsobuje, že víťazná firma môže vyhrať akciu iba   cenou,  ktorá sa rovná,  alebo je nižšia ako nákladová cena. /Viac o spôsobe akým sa to robí popíšem v osobitom blogu / Tento fenomén v spojitosti s osobitým slovenským špecifikom, ktorým  je väzbovitosť zákonov umožňujúcich firmu udržiavať prakticky neobmedzene pri živote aj napriek tomu, že systematicky dosahuje straty, rozkladať jej straty  možnosťou neplatiť subdodávateľom resp. prejsť firmou cez reštrukturalizáciu, znamená, že celý  trh a rezort  sa pomaly a zákonite akoby ponára do bahna.  Dôsledkom / okrem iného/ sú  známe krachy  najväčších  slovenských stavebných kontraktorov - Váhostavu a Doprastavu, ktoré sa o svoje nevýhodne  zakázky "podelili" s polovicou Slovenska. Koľko stavbárov vtedy nedostalo výplaty? .

Tento fenomén je prítomní v celosvetovej mierke a vedie spolu s inými javmi k vrstveniu spoločnosti. Nevznikajú však  iba chudobní a bohatí ľudia,  čo samo o sebe nesie v sebe zárodok budúcej katastrofy, ale vznikajú aj bohaté a chudobné rezorty.  Neplatí tak  pravidlo liberálnych ekonómov vyznávajúcich mantru voľného trhu, ktorý všetko / údajne / vyrieši. "Trh" privileguje niektoré sektory. Spravidla tie, ku ktorým majú blízko politici. napríklad energetiku / alebo zbrojárstvo/

Výsledkom takéhoto prostredia je, že platy v stavebníctve  nerastú a stavebníctvo úplne pochopiteľne počíta so šedou ekonomikou. A hoci  zamestnanci stavebných firiem sú podľa niektorých reagujúcich diskutérov   iba opití fuškári,  chcem sa ich  zastať. Stavebníci nie sú ani hlúpy / moja skúsenosť je taká, že nie sú hlúpejší ako učitelia. Toto tvrdenie podporujem osobnou skúsenosťou. Som členom vedeckej rady Stavebnej fakulty SVŠT a  sám som roky učil./  a ani nevzdelaní. Dnešné stavebníctvo je mimoriadne technicky aj fyzicky náročné. Školy nám do praxe posielajú polovzdelaných absolventov, ktorých musíme nákladne dovzdelávať. Aj to uberá na plate všetkých tých kolegov, ktorí sú praxou "dovzdelaní"  a teda 100%-ne použiteľní. Učňovské školstvo takmer už nemáme a tak sa  do stavebnej praxe hlásia kuchári a čašníci.

Prajem učiteľom radikálne zvýšenie platov a ako daňový poplatník si  objednávam  radikálne zlepšenie vyučovacieho procesu.

 Pavol Kollár

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?