podnikateľské prostredie a budúcnosť Slovenska

Autor: Pavol Kollár | 17.5.2016 o 22:28 | (upravené 18.5.2016 o 22:28) Karma článku: 7,17 | Prečítané:  550x

SAS a OĽaNO podali návrhy na zmeny zákonov zlepšujúce podnikateľské prostredie do parlamentu. Do parlamentu preto, že parlament zákony schvaľuje.

.

Andrej Danko v nedeľnej relácii  tieto návrhy  odmietol podporiť. Naopak, oboril sa na Sulíka, že návrhy  neprerokoval. S kým nespresnil. Avšak mohli sme si domyslieť, čo chcel Danko povedať: Sulík  nedal návrhy  na schválenie koaličnej rade. Andrej Danko tak dokázal, že mu nejde  o Slovensko,  že  neprišiel meniť pomery, a že  nie je  demokrat. O Slovensko mu nejde preto, že odmieta schváliť návrhy, ktoré by Slovensku pomohli. Pomery nechce meniť, pretože je pri moci a preto  za miesto, kde sa zákony schvaľujú  považuje naďalej  koaličnú radu a nie parlament, a demokrat nie je  preto, že opozičný návrh považuje za  šírenie nenávisti. 

Andrej Danko  rád a často  používa slovo pokora. Dnes má možnosť s "pokorou"  spolu rozhodovať o tom,  ako  sa bude na  Slovensku žiť  / a podnikať/, ako predseda parlamentu. Pokoru by mal používať aj preto, že  jeho SNS dostala iba 4 hlasy zo sto možných voličských hlasov.  Andrej Danko  teda zastupuje  iba 4% voličskej základne!  Toto si podľa mňa treba často pripomínať. Pokora by podľa môjho názoru v takomto prípade  mala  kázať  politikovi Dankovi  sa najprv  presvedčiť,   či  väčšina nepovažuje návrhy SAS za správne a potom , ak sa ukáže, že väčšina návrhy podporuje ich bezvýhradne podporiť tiež. Avšak dnes Andrej  Danko a jeho  SNS , práve preto, že zastupuje iba štyroch voličov zo sto, podľa "železnej" logiky /  96 voličov zo sto nie sú Dankovi podporovatelia/  sa  zvyšku voličskej základne  nemusí pýtať na nič.   A basta! 

Ak  ale v tomto štáte nerozhoduje parlament, ale koaličná rada, potom  má  pravdu Kotleba, ktorý tvrdí, že 150 poslancov je pre Slovensko  zbytočný prepych.

Danko poslal  jasný odkaz voličstvu : Stabilná vláda, ako tvrdí Danko, teda v preklade "chuť vládnuť",  je   nadradená  nad dobrými zákonmi a blahom tejto krajiny. Chýba takzvaná politická vôľa. Termín, ktorého význam väčšina voličstva doteraz nepochopila.

 Podľa Danka, ale  vláda pripravuje "významné zlepšenie" podnikateľského prostredia tým, že zruší  poplatky za podnikanie / licencie/ a zníži daň zo zisku. To je samozrejme  nedostatočné a najmä je to farizejské. Licencie sú obyčajné  štátne výpalníctvo a  zníženie dane pomôže najmä vlastníkom energetických monopolov / EPH /, bankám  a firmám ako SkyToll, ktoré v tomto prostredí  dosajú  nepochopiteľné  zisky. Slovensko je lénnym územím západnej Európy, ktorej poskytuje priestor pre lacnú výrobu a posilňuje  geostrategické  záujmy transatlantických lídrov. / a  záujmy domácich politicko-oligarchických špičiek/  Zahraničné korporácie svoje zisky na Slovensku nenechávajú. Slovenské firmy až na súkromno-štátne energetické monopoly, banky  a zvláštne entityl  zväčša zisky nemajú.  Slovensko je štát, z ktorého sa systematicky kapitál vyváža.  Zníženie dane nepomôže slovenským  živnostníkom, ale veľkopodnikateľom v energetike,   chlapcom z JaTy , o ktorých Danko tak bodro diskutoval v predvolebnej kampani, a  o ktorých prestal hovoriť  deň po.

Danko ako praktik iste  vie, že podnikanie nie je o dani , ale najmä o prostredí, v ktorom neplatia pravidlá. V prostredí, v ktorom sa nedá dlžník prinútiť k tomu, aby zaplatil,  v ktorom zamestnávateľ okrem toho, že musí odviesť dane a odvody aj za zamestnanca / nechápem, prečo by ľudia nemohli dostávať plnú mzdu a platiť si svoje dane a odvody sami a podnikateľ tiež sám za seba. Asi iba preto, že len potom by väčšina  pochopila, čo štát berie a čo dáva/, kde ručí aj za to, že jeho dodávatelia platia dane štátu,  nezamestnávajú na čierno, /čo je v podstate nevykonateľná činnosť, pretože podnikateľský subjekt nemôže suplovať štát a preverovať iné subjekty./, v prostredí, kde možno donekonečna kontrolovať, buzerovať a udeľovať likvidačné pokuty aj za smiešne  prekročenie niektorého z tisícov zákonov,  sa podniká ťažko preťažko!!!!   Danko určite vie, že  množstvo vynútených a zbytočných povinností  ako napr. tzv. povinná lekárska  služba, či  certifikovaný výkon  utajovania osobných údajov,  sú iba kšefty pre vyvolených, ktoré  neprinášajú žiadne benefity, iba vytvárajú prekážky a zbytočné náklady. A Andrej Danko tiež  vie, že dostať sa legálnou cestou  k lekárovi znamená  stráviť neproduktívne a nedôstojne  hodiny v čakárňach, čo si podnikateľ ak nejde o život, jednoducho dovoliť nemôže. / Stavím sa o čokoľvek, že občan Danko  nešiel pri svojich nedávnych zdravotných problémoch, tak ako káže dobrý mrav  čakať  do čakárne svojho obvodného lekára, ktorý ho potom poslal na odborné vyšetrenie, ale že si našiel iné cestičky, ako sa dostať k lekárovi bez čakania. V tomto je občan Danko a politik Danko určite  riadne schizo.../ Andrej Danko, ale   nechce tento stav meniť, pretože mu práve v tejto chvíli  vyhovuje.

Čo nám ale  hrozí, ak sa nebude podnikateľské prostredie zlepšovať?

Slovenský štátny dlh sa za posledných 23 rokov z 96 mld. SK vyšplhal na astronomických 1 295 mld.  sk / Bez započítania inflácie. Mimochodom nemám pocit, že ich okolo seba vidím. Kde sú tieto peniaze? /Tento dlh sa nebude dať splatiť, ak Slovensko nebude mať silnú ekonomiku . / ak vôbec.../. Silne pochybujem, že sa raz na jeho splácaní budú podieľať na Slovensku  / dočasne/ umiestnené  filiálky zahraničných koncernov. Splácanie dlhu ostane výlučne na Slovákoch. Ako príklad   splácania dnes slúži Grécko.    Slovenskému štátu na Slovensku  patrí stále menej.  Pôdy a výrobných statkov patriacich Slovákom na Slovensku je tak isto čoraz menej. Aj slovenských podnikateľov schopných zamestnávať a platiť dane je čoraz menej.  Dnes nikto nevie povedať, koľko Slovákov sa aj vďaka špecifickému  podnikateľskému prostrediu,  o ktorom Andrej Danko podľa jeho vlastných slov vie, a preto ho nič nemôže ospravedlniť, ak sa na jeho zmene odmieta podieľať,   rozhodlo zrušiť svoje podnikanie,  alebo sa rozhodlo Slovensko opustiť. Jedná sa o stovky tisícov subjektov.  Ak raz budú chcieť veritelia peniaze od Slovákov späť,  Slovensku podľa mňa reálne hrozí strata suverenity a doposiaľ  nepoznané  uťahovanie opaskov.   Splácanie dlhov však ostane iba na tých Slovákoch, ktorí sa zo Slovenska  nerozhodnú odsťahovať a ktorí na Slovensku budú aj naďalej podnikať a platiť dane. Ak  dnes  Andrej Danko nechce nič urobiť pre uľahčenie podnikania a vznik nových "slovenských" podnikateľských miest , znamená  to, že za budúcnosť sa bude musieť  Andrej Danko politik zodpovedať rovnako ako všetci doterajší jeho "štandardní" politickí  predchodcovia.

Na záver sa chcem prihovoriť všetkým početným prezidentom slovenských podnikateľských zväzov a združení.  Divím sa  Vám páni, že   v tejto, tak priaznivej  dôležitej historickej chvíli  zaryto  mlčíte....

Pavol Kollár

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?