odborári žiadajú opäť zvýšenie minimálnej mzdy

Autor: Pavol Kollár | 3.6.2016 o 7:08 | (upravené 3.6.2016 o 12:06) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  573x

Odborári z KOZ prichádzajú "vždy so zaujímavými" iniciatívami. Minulý týždeň to bol návrh na plošné zvýšenie platov štátnych zamestnancov o 10% a tento týždeň je to zvýšenie minimálnej mzdy.

 

Včera na obed v RTVS Jozef  Kollár z KOZ  a pani Danica  Lehocká  z Ministerstva práce  v pomerne  zaujímavej diskusii obhajovali návrh na nové zvýšenie minimálnej mzdy.  442 eur/ mesiac.

Argumenty KOZ : pretože ekonomike sa darí a rastie HDP.  Mzdy sú dlhodobo nízke a  nedobiehajú  tie nemecké  a rakúske, hoci naši robotníci robia tú istú kvalifikovanú prácu.

Oponent  strana zamestnávateľov reprezentované viceprezidentom AZZZ Alexandrom Machunkom kontroval : nemôžeme zvyšovať neustále minimálnu mzdu. Nepredvídane a  bez väzby na nejaké dohodnuté pravidlo. Nemôžeme mzdy zvyšovať tiež preto, že je to naša jediná  "komparatívna" výhoda. Ak by sme ju nemali investori by stratili dôvod na Slovensku investovať.  

Kollár prezentoval, že sa zavedeniu pravidla nebráni, ale zároveň tvrdil, že ešte nie teraz. Dôvod : Buď vôbec netuší aké pravidlo by to malo byť, alebo by demaskoval, že odbory sú prežitok a po zavedení algoritmu zvyšovania platov vo väzbe na niektorú základnú  ekonomickú  charakteristiku napr. rast DPH  , by žiadne odbory nemuseli byť !

Obohratá pesnička na oboch stranách stola.

Pán Kollár s KOZ -ako zamestnávateľ Vám  dávam za pravdu  a nechápem, prečo predstavitelia  zamestnávateľov odporujú,  ak sa snažíte zvýšiť minimálnu mzdu. Všetci vieme, že na Slovensku je minimálna mzda nízka, že tu zahraničie investuje 25 rokov  preto, že je tu lacná a kvalitná pracovná sila,  a tiež preto, že  sa Slovensko  zrazu ocitlo   v akomsi pomyslenom priesečníku hospodárskych  siločiar. Blízko k trhom. Nenáročné a krotké. Vybavené lacnou a zodpovednou pracovnou silou. Aj preto tie investície, aj preto  za posledné štvrťstoročie rastie  naše  HDP. Naše HDP ?  Je to  HDP naozaj  naše? Spotrebný kôš- t.j. reálna schopnosť za mzdu kúpiť viac nerastie.  Spotrebný kôš je na Slovensku   takmer rovnaký ako pred 25 rokmi,  hoci  HDP za 25 rokov narástlo   štyri a pol násobne!!!  HDP, ktorým sa tak často a radi pýšia politici  je  pre Slovensko ako vietor. Jedným oknom vojde a druhým vyjde. Zo Slovenska kapitál  / pridaná hodnota /  odteká násobne viac ako priteká. Oči máme zatiaľ  zalepené  eurofondami, ale aj táto náplasť   má svoje obmedzené trvanie a   my sa budeme v krátkej musieť spoľahnúť iba na to,  čo v tejto krajine zarobíme.      Aj preto je na čase, aby sa so súčasným stavom, keď zahraničné filiálky takmer neplatia dane, začalo niečo robiť. Napríklad, by sa mal  razantnejšie uplatňovať zákon o transferových cenách. Slovenský rozpočet to potrebuje. Nie len preto, aby bol konečne vyrovnaný, ale aj preto, aby rozumná vláda dokázala zorganizovať lepší a spravodlivejší  model financovania štátu a platy zvšovala nie cez zákonom danú minimálnu mzdu, ale  znižovaním  odvodov  a daní  zo mzdy a zlepšovaním podnikateľského prostredia, v ktorom by nebolo miesto pre korupciu, šiknovanie a výhody vyvoleným.

  Dnes  keď si pripomíname deň daňovej slobody  si viac uvedomujeme koľko nás štát stojí.

/Domnievam sa,  že  výpočet dňa daňovej slobody je tak trochu zavádzajúci, pretože po zohľadnení zdravotnej dane  odvádzame ,  ak práve nepoberáme minimálnu mzdu, štátu  z ceny práce takmer 66%  .... /  Štátu  nie sme nič dlžní. Naopak, štát je dlžní nám. Lepšie a hlavne lacnejšie služby, menej buzerovania,  slušnejšie zaobchádzanie a  aj vytvorenie prostredia pre  vyššie príjmy.

Vyššie príjmy obyvateľstva by znamenali   nie len vyššiu spotrebu, ale možno / ak by  trochu  štát šetril/ aj   dôvod na zníženie  dane  z pridanej hodnoty. A to by bol dobrý počin, pretože vysoká daň z pridanej hodnoty môže :

 A/ pre nízkopríjmové skupiny znamenať pád do chudoby

 B/ zvádza k šedej ekonomike.

Štát resp. vláda, zvlášť ak sama seba  deklaruje ako sociálna a ľavicová,  už dávno mala zmeniť tvrdý Tchatcherovsko-Reaganovský liberálny ekonomický model, ktorý tu svojho času zaviedol Ivan Mikloš. To, že neoliberalizmus je prežitok dnes priznávajú aj poprední ekonómovia Medzinárodného menového fondu. Dokázal zbedačiť milióny ľudí a v konečnom dôsledku stojí aj za takými  procesmi ako je mamutia svetová  migrácia.  Lavicová vláda mala dávno progresívne zdaniť prirodzené aj skryté monopoly a uvoľniť priestor na zlepšovanie životnej úrovne nie cez vlaky zadarmo, ale cez vyššie príjmy pracujúcich.   Váš hlas odborári  by malo byť počuť všade tam, kde sa hovorí  o odstránení bariér v podnikaní, o zrušení možnosti  udeľovať likvidačné  pokuty, o zjednodušení systému, ktorý vyžaduje šialené  množstvo predpisov, šialené množstvo kontrol, v ktorom neexistuje  takmer  žiadna možnosť domôcť v reálnom čase vykonateľného verdiktu, kde sa kritizuje korupcia, neexistencia iného kritéria pre výber dodávateľa štátu ako cena, a nie iba ak chcete vyššie platy. Bez práce totiž nie sú koláče platí aj vo vašom prípade. Nemôžete iba pýtať. Musíte tiež tvoriť ! Keď nič iné aspoň to prostredie. V záujme zvýšenia svojho kreditu.

Záverom : Nemôžeme nevidieť  ako sa pomyslené  nožnice príjmov roztvárajú a to  nie len medzi vlastníkmi a zamestnancami, ale aj medzi jednotlivými sektormi.. Priznať, že zvyšovanie mzdy je v 21 storočí, pri vysokom stupni poznania ekonomickej a sociálnej vedy  možné riešiť algorytmom je ale asi nad sily súčasného vedenia KOZ.  To zatiaľ odbory nechcú. . A nechce to ani vláda, pretože by nemohla pred voľbami rozdávať balíčky.  A tak ostaneme asi aj v 21. storočí  pri "odborných" diskusiách o zvyšovaní minimálnej mzdy  odkázaný na pocity a argumenty  typu: Podľa našich prepočtov a názoru....pretože ekonomike sa darí ...

Pavol Kollár

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?