Zisky monopolov a politická moc

Autor: Pavol Kollár | 21.6.2016 o 0:00 | (upravené 8.8.2016 o 13:52) Karma článku: 3,04 | Prečítané:  292x

Minulý týždeň zverejnil časopis TREND / 24/2016/ výsledky najziskovejších českých firiem na Slovensku.

 Všetci sme sa mohli dočítať, že najziskovejšou českou  firmou na Slovensku  bol v roku 2015 Eustream, ktorý   pri tržbách 776 miliónov eur dosiahol zisk po zdanení 418 miliónov eur!!!!! Na popredných miestach boli aj SPP s 99 miliónmi eur zisku po zdanení,  Nafta Bratislava, ktorá pri obrate takmer 199 miliónov dosiahla zisk po zdanení 103 miliónov eur !!!!!  Tieto firmy patria českej EPH. Ich ziskovosť sa javí  aj pre laika ako  vskutku mimoriadna.

V médiách sme sa viac krát mohli dočítať, že EPH patrí  známym bratislavským  finančníkom a Judr. Křetínskému, a že dokonca v krátkej budúcnosti bude  údajne patriť iba Tkáčovi a Křetínskému / opakujem iba to,  čo som si prečítal v novinách/. Ak je to naozaj tak, ak naozaj štátne energetické monopoly patria rodinám ako v nejakej Saudskej Arábii napadajú  ma  ako občana, platiteľa daní a nemalých poplatkov za elektriku a plyn mnohé otázky . Napríklad:

1/ Je zdravé pre vývoj spoločnosti, demokracie, ale aj  podnikateľského prostredia, ak energetické monopoly vlastní zopár jedincov ?

2/ Prečo štát nekúpil takto výnosné  podniky, ak mal na kúpu predkupné právo a  mohol si požičať na trhu  lacné peniaze ?

3/ EPH podľa oficiálne dostupných informácií patrí piatim cyperským  schránkovým firmám  BIQUES LIMITED, MILEES LIMITED, EP Investment, MACKAREL ENTERPRICES INVESTMENT a TIMEWOR HOLDING LIMITED. Ak je to tak, prečo sa v médiách píše že EPH patrí Patrikovi  Tkáčovi, Judr. Křetínskemu a finančnej skupine J&T ???

Nasleduje otázka:

4/ Prečo,  ak firmy oficiálne vlastníctvo  deklarujú tri slovensko-české entity Patrik Tkáč, finančná skupina J&T a Judr. Křetínsky,  potrebuje firma na ovládanie päť cyperských schránkových firiem?

Nie je  náhodou dôvodom tohto riešenia to, že vlastníkov EPH je v skutočnosti viac ?                                       

5/Ak je vlastníkov viac, kto sú zvyšní vlastníci?

Je zrejmé, že  EPH na svoj abnormálny  akvizičný rast  potrebuje úvery a vlastný kapitál. . / a neskutočný lobing/ A teraz pustím uzdu fantázii a položím zopár otázok na ktoré nebudem / radšej/ hľadať odpovede:

  Je možné, aby tento kapitál poskytli niektorí "privat equity investori"? Prostredníctvom "privat equity" investorov  "privat equity banka" ? Teda J&T banka? Je možné, aby títo investori boli zahraničné schránkové firmy z daňových rajov? Je možné, aby sa tieto firmy poskytujúce "privat equity", teda  kapitál,  zhodovali pokiaľ ide o majiteľskú štruktúru s firmami známymi z rôznych káuz, pri ktorých štátny rozpočet prišiel o významné sumy? Je teda  možné, aby neznámi "privat equity"  investori v najziskovejšej československej firme boli osoby zhodné  s tými, ktoré stáli za známymi aj menej známymi kšeftami, a ktoré spoločnosť odľahčili o miliardy? Je teda  možné, že sú títo investori aj  politici? Súčasní aj bývalí? Je možné, že politickú moc  politici zneužívali a budú  zneužívať  na získanie, alebo  udržanie moci ekonomickej? A naopak ekonomickú moc na získanie moci politickej?

Ja samozrejme nepoznám na hore uvedené otázky odpovede.  Nie sú ani originálne. Môžu napadnúť ktoréhokoľvek pozorovateľa  politického a ekonomického diania na Slovensku. A v Česku. A na Ukrajine....

Kto je teda EPH ? Z výročnej správy EPH  za rok 2014 sa dozvieme aj nasledovné:

   "Zisk společnosti Energetický a průmyslový holding, a.s. („EPH“) před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) dosáhl v prvním pololetí letošního roku 832 milionů eur, což je o 149 milionů více (+21,8 %)  než za stejné období loni. Vznikající subholding EP Infrastructure  se na tomto výsledku podílel svou EBITDA ve výši 741 milionů eur (o 154 milionů, resp. o 26,2 % více než v prvním pololetí 2014).

K posledním červnu 2015 činila EBITDA společnosti EPH za období posledních dvanácti měsíců 1 543 milionů eur (o 149 milionů, respektive o 10,7 % více, než byla celoroční EBITDA EPH za rok 2014). EBITDA firmy EP Infrastructure za stejné časové období dosáhla výše 1 378 milionů eur, tedy o 154 milionů více (+12,6 %) ve srovnání s výsledkem celého roku 2014. Tržby společnosti EPH za období posledních dvanácti měsíců k 30. červnu 2015 vykázali hodnotu 3 927 milionů eur......

Pridám zopár  oficiálne publikovaných informácií známych akvizícií  za posledné  roky :

-v roku 2013 EPH kúpila 49% akcií SPP a celú Stredoslovenskú energetiku a.s.

-15 januára 2014 dokončila EPH transakciu prevzatia spoločnosti EGGBOROUGH POWER LIMITED, ktorá    vlastní elektráreň Eggborough. Štyri inštalované bloky disponujú celkovou kapacitou 4 GW.

-V júni 2014 EPH uzavrelo akvizíciu  šesť paroplynových  a jednej uhoľnej  elektrárne od spoločnosti EON. Tieto zdroje disponujú  celkovým inštalovaným výkonom 4500 MW.

- Skupina 21. júna 2014  získala 65% podiel v spoločnosti Loko Train s.r.o.  Jej hlavnou činnosťou je prenájom   lokomotív a odborných pracovníkov.

- V septembri  2014 spoločnosť získala 100% podiel v spoločnosti Optima Energy, ktorá sa zaoberá dodávkami    elektriny a plynu.

- V septembri toho istého roku tiež dokúpila spoločnosť 40% v spoločnosti EP  Cargo, čím sa stala jej 100%    vlastníkom.

-10. decembra 2014 spoločnosť  získala viac než 95% podiel v spoločnosti vlastniace 3 paroplynové elektrárne   v Budapešti. Tieto elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom takmer 1600 MW vyrábajú takmer 60% tepla  v Budapešti.

- V  roku 2015 EPH kúpilo 49% akcií Slovenských elektrární a.s. Údajne za mimoriadne nízku cenu.  Pred tým v elektrárňach operovali pracovníci NAKA. Aký bol vzťah tejto ich návštevy a  tranzakcii na verejnosť nepreniklo.

Atď. atď. Vlastne takmer neprejde mesiac, aby sa čitateľ nedozvedel o novej akvizícii. Obdivuhodné!

Na všetko hore uvedené treba ale   neskutočné prachy a tak trocha aj istotu, že vložené prachy sa vrátia. EPH , resp. jeho schránkový majitelia majú určite originálny spôsob ako  získať peniaze aj istotu ich rentability.   Za krátko nám všetkým začne EPH posielať prostredníctvom Slovenských elektrární účty za elektrinu. Účty za plyn už posielajú. A teda nehanbia sa, čo je nakoniec  evidentné  zo ziskov, účtovať nám riadnu maržu. A to aj napriek tomu, že ju pre nás občanov  "stráži" URSO. Mnohí zamestnávatelia sa sťažujú na vysoké ceny energií. Namiesto ich úprav /smerom dole samozrejme/ sa ale vláda  v minulosti rozhodla dať niektorým výnimku a energiu im dotovať. Pretože  monopolom sa asi brať zisky nepatrí.

Pri tejto príležitosti mi nedá nespomenúť si na článok Marcela Klimeka / OĽANO/ NOVA, ktorý svojho času napísal vo svojom Nemeckom štandarde.  Citujem :

"Monopolné aj oligopolné firmy  majú zo slovenskej "trhovej" situácie mimoriadne výhody. Extrémom je situácia monopolov, kde štát často zákonom alebo vyhláškou garantuje presne určenú mieru zisku. Prevádzkovanie takejto firmy sa k mení z podnikania na rentierstvo, či mýtnictvo. Chcete elektriku vodu alebo plyn ? Zaplaťte "mýto" distribučnej spoločnosti.. V oligoploch sa často stáva, že prichádza k utajeným dohodám o cenách, produktoch a pod.  Skutoční podnikatelia , oligopolisti a monopoly by mali platiť rozdielne sadzby dane. Podporovať ekonomických monopolných  mýtnikov  nízkymi daňami je  nezmysel. Nikto im nekonkuruje. Nič neriskujú.  Užívajú si bezpečnú rentu garantovanú štátom, na ktorú sa im všetci skladáme . / aká podoba so systémom zdravotného poistenia!!!! /  Energetické a plynárenské monopoly dnes zamestnávajú  len 3,2 % ľudí zamestnaných v priemysle, v stredných a veľkých podnikoch, ale aj vďaka zlej regulačnej politike štátu ich tržby dosahujú až 16,2% celého priemyslu a z koláča celkového zisku  všetkých priemyselných podnikov si ukrojujú takmer celú polovicu. Pre porovnanie: hrubá ziskovosť firiem v energetike je takmer trojnásobná ako v Nemecku . Tento umelý a štátom podporovaný transfer zisku od podnikateľov k monopolom má extrémne negatívne dopady na všetky ostatné  priemyselné a nepriemyselné odvetvia" 

Samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na iný skoro  monopol. Zdravotné poistenie. Monopol, ktorý  sa tvári ako konkurenčné prostredie,  napriek tomu  nás  donútil platiť  nesmierne sumy na účty  nemenovanej súkromnej  zdravotnej poisťovni, z ktorej si ich potom majitelia v miere "nestydatej" dokázali odviesť na  svoje cyperské of shore účty. Meno spoločnosti Prefto Limited si  za jej mamutie  "uliatia" z peňazí, ktoré si slovenské mamky Pôstkové do  zdravotníctva  s dôverou uložili, si  ešte dlho budeme pamätať.

 V týchto dňoch   by mala dať  koaličná SIEŤ do parlamentu návrhy zákonov o hmotnej zodpovednosti politikov a zákon, ktorým by sa mali vylúčiť schránkové firmy s verejného života. EPH aj zdravotná poisťovňa Dôvera sú podľa vlastníckej štruktúry firmami  schránkovými. Spoločnosť  nevie, kto je v skutočnosti ich majiteľom. Chcem veriť, že v oboch návrhoch  podoba zákona nakoniec donúti majiteľov energetických monopolov a zdravotnej poisťovne Dôvera zverejniť mená vlastníkov,  alebo donúti štát tieto firmy znárodniť. Vlastne znárodniť by sa ,mali každopádne. Aj napriek pravicovým mantrám typu: štát je zlý vlastník. Štát je totiž iba taký vlastník, akých si my voliči zástupcov zvolíme.

 Samozrejme tuším, že návrhy oboch zákonov  sú iba kamufláže. Myslím si, že nimi aj navždy ostanú. Nikto totiž nemá silu vziať moc a peniaze mocným. Okrem revolúcie samozrejme.

 

 

 Pavol Kollár

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?