Politický týždeň v skratke

Autor: Pavol Kollár | 19.8.2016 o 23:11 | Karma článku: 6,03 | Prečítané:  655x

stredajšia  tlačová konferencia SAS, pri ktorej vlasy vstávali nielen na holej lebke predsedu, ale aj nejednému fanúšikovi pravice ukázala /opäť/ v čom je jej  slabosť /pravice/.

Páni zo SAS pekne  síce vysvetlili o koľko budú platiť viac tí, ktorí si delia dividendy, ale ruku na srdce,  koľko percent voličstva práve toto zaujíma?  Myslím si,  že  "saskári"  opäť raz  celkom slušne pomohli Ficovi. Bohatým brať a chudobným dávať /a sebe nadeľovať/ je predsa na Slovensku už zopár storočí populárne a ľudové.  Ak by o téme namiesto "saskárov"  hovoril Fico, celkom iste by sme sa dozvedeli, že ekonomike sa darí a treba sa podeliť. Je také zložité pre pravicu pochopiť túto matematiku?   Jánošík junáčik to vie a preto vyhráva. Pravica to nevie  a preto prehráva. Keby si  aspoň  položili rečnícku otázku,  kde tie vybrané peniaze skončia, ale ani to nie.  Komu z nich junáčik nadelí? Ale oni  nič.  Keď  teraz junáčik povie,  že budú zas raz  vyššie dôchodky  môžu sa tak akurát..... No nič. Možno iba jedna informácia na záver, ktorú sme sa mohli dozvedieť na blogu. Slovensko zvýšilo verejné výdaje od roku 2007 o 76 %. Najviac v Európe. Máte pocit , že je to niekde cítiť? Alebo si myslíte, že je to zlé? A prečo?   Saskári si na tlačovke nepoložili ani tieto otázky.

Odchod piatich poslancov zo Siete sa dal čakať. Kaviareň ho avizovala už najmenej dva týždne. Bugár a Hrnčiar, vrana k vrane, charakter k charakteru. Pre mňa ako voliča to bola posledná kvapka, pri ktorej pohár pretiekol. Sledovať  posledný polrok v slovenskej politike  a ostať chladným sa jednoducho nedá. Fantómové predvolebné strany, nesplnené sľuby tzv. pravicových strán, stále slúžiaci minister podozrivý z tých najodpornejších  prečinov   a na záver prechod  väčšiny poslancov jednej  strany do  druhej znamená iba jedno: ak sa nezmení spôsob hlasovania, ak mandát poslanca nebude patriť strane  a regiónu, nemá zmysel ísť voliť. Ak nemá zmysel voliť,  treba sa zasadiť o to,  aby to zmysel opäť nadobudlo, inými  a všetkými  dostupnými prostriedkami, alebo odtiaľto odisť. Precedens s hromadným prechodom poslancov zo strany do strany je posledným mementom. Je posledným signálom pred totálnou stratou demokratického étosu. Ak takýto politický trestný čin ostane nepotrestaný,  nemáme jednoducho  právo na  demokraciu.  A ani na slobodu.

V začínajúcej politickej jeseni a týždni bohatom na udalosti,  možno nedocenene nezarezonovali ďalšie dve správy tohto týždňa:

Prvá.

V nedeľu v televízii  premiér ohlásil, že "idú preverovať" náklady rozvodných spoločností, pretože  údajne je podozrenie, že nie všetko, čo majú tieto spoločnosti zahrnuté a uznané v nákladoch súvisí  s  výkonom ich činnosti.

Druhá.

Kaufland dostal ďalšiu miliónovú pokutu. Vzápätí predseda SNS prejavil radosť z tvrdej legislatívy, ktorá dopadla na ním nenávidené obchodné reťazce.

Cena energií,  ako je známe súvisí s tzv. oprávnenými nákladmi, ktoré  monopolom uzná nezávislý orgán ÚRSO. Teda súvisí aj s výškou odpisov a nadobúdajúcou  cenou  majetku. Toho majetku, ktorý súvisí s  prepravou energií.  Majetkom rozvodných spoločností môžu byť elektrické vedenia, ale  aj hotel či jachta. Tieto  posledné dve menované aktíva nesúvisia s predmetom činnosti a preto ich odpisy by  nemali  byť zahrnuté v konečnej cene energií.  Do ceny energií by nemali byť zahrnuté,  ale ani  neobvykle vysoké nadobúdajúce náklady zariadení, ktoré s činnosťou súvisia. Ani neobvykle vysoké náklady na ich opravy. Ani neobvykle vysoké náklady na réžiu, drahé služobné cesty /dovolenky/ a pod.  Čo sú neobvykle vysoké náklady a ako ich kontrolovať je asi hlavolam, ktorý mal  kontrolný orgán  dávno rozlúsknuť. Ak ide úrad konať na pokyn premiéra, znamená to, že nie je len nezávislý, ale aj nezodpovedný. Ak sa dokáže, že náklady sieťových odvetví sú neoprávnené, mal by  šéf ÚRSO rezignovať, pretože si svoje úlohy nedokázal plniť a doplatili sme na to všetci. Veď prečo sú na Slovensku najdrahšie energie spomedzi všetkých susedných štátov? Čo sleduje premiér týmto vyhlásením, keď je všeobecne známe, že nielen prokuratúra a polícia, ale aj ÚRSO koná na jeho pokyn, je zatiaľ záhadou. Bože, to je ale "fopa"!

Ad. Kaufland. Dostať milión eur za zhnité jablká je komunistické  /a Jahnátovské a  absurdné/, pretože štát si berie to, čo mu nepatrí drakonickou mocou. Majetok konkrétnej entity zoštátňuje  pokutou, ktorej zmysel nie je ani odstrašujúci, a ani výchovný. Je jednoducho likvidačný a super korupčný.  Taký zákon, ktorý za hnilé jablko dokáže zlikvidovať roky budovaný podnik mohol vymyslieť iba komunista, fašista alebo psychopat. Alebo ten, čo nikdy poriadne nič nerobil a ničomu sa nerozumie. Milión alebo päť miliónov,  ako to umožňuje zákon položí  na lopatky aj okresnú Jednotu.  Je to viac ako mnohé ceny  nehnuteľnosti, v ktorých  sa jablko predáva. Vedenie podniku si nedokáže u nezodpovedného pracovníka, ktorý hnilé ovocie na pulte nechal  uplatniť regres. Za zle vyložené potraviny v Bardejove predsa nemôže riaditeľ sediaci v Bratislave, ani nemecký  akcionár.  Nemožno vylúčiť ani sabotáž.  Pritom o nič nejde pretože je jasné, že hnilé jablko si nikto nekúpi.

Ruku na srdce - dokáže si niekto predstaviť viac korupcii ústretový zákon, ako zákon umožňujúci rozhodnúť o živote a smrti podniku? Udeliť likvidačnú  pokutu do výšky päť miliónov eur je  príkladom absurdnej komunistickej logiky. Žať,  kde som nesial. Netvoriť,  ale  kradnúť. Môžu moji oponenti s týmto nesúhlasiť, ale nepredpokladám, že by mi oponoval ktokoľvek, kto si skúsil na vlastnej koži zarobiť vlastnou tvorivou prácou pár eur.  Každý kto robí biznis vie, že zarobiť v potravinách pár eur je umenie. Udeliť  pokutu, ktorej sa v podstate nedá vyhnúť, ktorej zmyslom je  zobrať všetok zisk a možno aj chuť,  je dôvodom na odvetu. Alebo na úplatok.

Pavol Kollár

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.


Už ste čítali?