reklama

štátny rozpočet 2018

Schválenie štátneho rozpočtu zaniklo v predvianočnom zhone. Nám bežným občanom ho tradične pripomenú iba krátke prekáračky politikov, z ktorých jedna polovica rozpočet chváli a druhá haní. Povinne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 Štátny rozpočet je témou pre politikov a makroekonómov. Tých zaujíma najmä deficit, z ktorého odvodzujú rast štátneho dlhu a jeho úroveň oproti DPH. Je však naozaj iba deficit to čo je na rozpočte zaujímavé? Nemalo by nás všetkých zaujímať, čo štát s našimi peniazmi robí a prečo nás stojí z roka na rok viac ?

Porovnajme ako štát dražel za posledných desať rokov / www.rozpocet.sk/: 

príjmy štátu :

rok 2009 ........... 23 737 mil. eur

rok 2017 ........... 33 450 mil. eur

rok 2018/plán/....34 452 mil. eur

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledok: štát je čoraz drahší. Za posledných desať rokov zdražel o polovicu. Je však to, že míňame z roka na rok viac poznať na kvalite nášho života?

Štát je z roka na rok nenásytnejší. Berie si stále viac peňazí- píše vo svojej správe o dni daňovej slobody Peter Gonda - riaditeľ Konzervatívneho inštitútu.

"O väčšine peňazí, ktoré zarobia zamestnanci, rozhodujú politici. Daňové zaťaženie neustále narastá. Vláda nedokáže zastaviť svoj výdavkový apetít. Kým v roku 2015 priemerne zarábajúci Slovák zaplatil na všetkých daniach, odvodoch a poplatkoch 61 percent zo svojej mzdy, vlani to už bolo takmer 62 percent. Zamestnancovi s priemerným platom 1269 eur (superhrubá mzda - brutto + odvody zamestnávateľa) nakoniec zostane len 484 eur, ktoré môže minúť podľa svojho uváženia.„O väčšine zarobených peňazí tak rozhoduje za ľudí niekto iný,“ zhodnotil ešte v lete riaditeľ KI Peter Gonda.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo je rozpočet z roka na rok vyšší, keď na službách štátu nepozorujeme žiadnu zmenu? Odpoveďou na túto otázku je, že štát stále menej efektívne pracuje. Okrem iného to znamená, že menežment štátu je zlý resp. nemá na efektívnom spravovaní krajiny záujem. Keď porovnám počet úradníctva k počtu obyvateľov na Slovensku a v EU vyjde mi, že štát pracuje zúfalo neefektívne. Nepomohla reforma ESO a nepomohli ani rôzne /úbohé/ zásahy do zdravotníctva a súdnictva. Je preto drzosť, že svoju neschopnosť štát rieši vyberaním čoraz vyššej dane. Dôvody hľadá vo frázach o náraste HDP a o ekonomike, ktorej sa vraj darí a preto má dodať nenásytnému štátu viac peňazí, aby on / rozumej štát/ mohol, viac rozdať. Alebo prehajdákať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ak si položíme otázku, či máme lepšie školstvo, zdravotníctvo, súdnictvo, ako pred desiatimi rokmi keď nás štát stál o polovicu menej musíme objektívne odpovedať negatívne. Ekonomika možno nedáva zamestnancom až tak málo ako sa snaží v týchto dňoch nahovoriť premiér svojimi teatrálnymi výstupmi a ako veľa nám berie štát. Nemal by nás teda zaujímať rozpočtový schodok, ale množstvo premrhaných daní, ktoré sme štátu odovzdali v dobrej viere, že nebude financovať rôznych kostkov, bžánov, bane, fotovoltiky, skytolly a iné tunely. 

Z tohto uhla pohľadu ani tohtoročný zákon o štátnom rozpočet nie je žiadnym prekvapením a to napriek tomu, že je menší ako v roku 2017. Teda presnejšie menej má iba tzv. štátny rozpočet, čo je iba výsek tzv. verejnej správy. Prekvapenie by bolo , keby politici schválili rozpočet, v ktorom by boli vyššie platy pre učiteľov a zdravotné sestry a zároveň by schválili znižovanie počtu štátnych zamestnancov a daní. Nie je to nemožné. Namiesto toho aby dali politici viac peňazí školstvu ale dali politici viac peňazí ministerstvu vnútra. Prekvapenie by bolo keby tvorca štátnej doktríny vystúpil s jeho obhajobou počas, ktorej by neútočil na opozíciu a zamestnávateľov, ale poďakoval daňovým poplatníkom a zvestoval, že práve preto, že daňoví poplatníci dali štátu viac tento štátny rozpočet prinesie sociálny balíček všetkým zamestnancom v podobe zníženej dane a odvodov. Ešte väčším prekvapením by bolo ak by napríklad, oznámil, že štát prijme opatrenia na zamedzenie prílevu ekonomických migrantov a pošle do pracovného procesu v priemysle tisíce zbytočných štátnych úradníkov. Veď parafrázovať biblické by sa dalo aj v inej oblasti ako v hádzaní kameňmi . Napríklad " nežnú a nesejú a predsa ich štát živí"..... Pre politikov je zatiaľ výhodnejšie ak nás budú strašiť prílevom chudákov z Afriky. Bojovať proti kvôtam, pričom nedokážu zabrániť prílevu ekonomických migrantov z Európy, ktorí vytláčajú našich zamestnancov a tlačia cenu práce smerom dole. Dnes tu máme desaťtisíce ekonomických migrantov zo Srbska a Rumunska. Zajtra ich môžu byť státisíce...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by štát nedostatok pracovnej sily v priemysle riešil znížením stavu armády štátnych zamestnancov, ktorým by umožnil nájsť si prácu napríklad aj účinným obmedzovaním príchodu ekonomických migrantov, konečne by sa zlacnil a štátny rozpočet by tak mohol odbremeniť dnes už drakonicky zdanenú pracovnú silu. Mohol by napríklad prestať dotovať dane na hornej Nitre a postaviť za ušetrené peniaze lepšiu trať z Prievidze do Nitry, kde dnes štátom podporení investori hľadajú nových zamestnancov. Alebo by mohol podporiť migráciu pracovnej sily väčšou podporou nájomnému bývaniu. Veď oproti takému Rakúsku , ktoré dáva na podporu viac ako 3 mld. eur. ročne , dáva Slovensko na podporu bývania marginálnu čiastku. Aj tento štátny rozpočet na túto kapitolu dal opäť menej. Neuveriteľných 101 mil. eur.!!!!!! Výpadok na dani pracujúcich by napríklad mohol byť nahradený aj daňou z monopolu. Veď štát nemá právo byť iba na bedrách tých, čo sú v noci za montážnymi linkami, alebo tých ktorí v zime v lete pod slnkom a v daždi stavajú cesty a byty, alebo na chrbtoch malých firiem zvádzajúcich neľútostný konkurenčný zápas s vyspelejšou a prirodzene zdatnejšou zahraničnou konkurenciou.

Potom by Tvorca rozpočtu napríklad mohol nonšalatne oznámiť , že deň daňovej slobody bude v máji a nie koncom augusta a tým by vyrazil tromfy všetkým "neprajníkom, zhúlencom a polobláznom", ktorí majú v zuboch jeho sociálne balíčky. Alebo by mohol ohlásiť že DPH na byt bude iba 5% ako v susednom Maďarsku. Nech sa darí aj u nás mladej rodine. Veď či si mladá rodina nezaslúži svoje hniezdo bez toho aby musela platiť nenásytnému štátu desaťtisíce eur? Či iba vtáky nebeské môžu mať svoje hniezda zadarmo, zatiaľ čo syn človeka musí v tomto štáte lopotiť na svoje hniezdo celý svoj produktívny život? Či práve toto by nebol ten najkrajší sociálny balíček a podpora upadajúcej rodine ? Veď kto bude o dvadsať rokov robiť na dôchodcov ak Slovensko bude vymierať /a sťahovať sa do zahraničia?/? A kto bude udržovať ono povestné DPH ak spotrebu nebude mať kto rozbiehať?

 Ja chápem, že dôchodcovia odchovaní v socializme radi počujú, ako sa stúpi na krk nenásytným podnikateľom, ktorí nechcú dať svojim zamestnancom príplatky za prácu v noci. Je to vykalkulovaná veta na svoju cieľovú volebnú skupinu. Dôchodcom sa dá ťažko vyhovoriť , že za socializmu nebolo lepšie. Oni boli vtedy mladí a svet sa zdal prirodzene krajší. Lenže ak sú títo ľudia aspoň trocha objektívni mali by uznať, že ak skupina, ktorá ich dnes živí - ich deti, robia od svitu do mrku a nemajú sa lepšie, bude chyba možno aj v tom koľko im štát berie peňazí. Na to , aby sa nám naozaj žilo lepšie potrebujeme iné rozpočty. / a inakšie riadenie štátu./ Jednoducho potrebujeme, aby aj štátny úradník "makal" ako nedávno premiér na linke. Aby si sudcovia neprehadzovali prípady celé desaťročia a politici a ich "obslužný personál" netunelovali štát cez prideľovanie štátnych zakátok a eurofondov. Potom možno budeme môcť hovoriť nie len o úspešnej ale aj o zdravej ekonomike ako zdroji národnej hrdosti a financií pre dôchodcov. To čo tu zatiaľ máme nie je nič iné ako špecifická forma kolonializmu, keď krajinu najprv použili nadnárodné firmy na vybudovanie výrobnej dielne, ktorú maximálne využívajú / aj za pomoci ekonomických migrantov/. 

Slovensko sa za desať rokov nezmenilo. Naďalej sa prehlbovali majetkové rozdiely. Aj preto sú základy, ktoré položili tri garnitúry politikov vratké. Neexistuje nič také ako "slovenský automobilový priemysel", na ktorý sú slovenskí politici takí hrdí. Neexistuje dokonca ani Slovenska ekonomika. Resp. je marginárna. Pretože presné označenie toho, čo premiér nazýva "slovenský automobilový priemysel" je automobilový priemysel umiestnený na Slovensku / dočasne/ To isté platí o "slovenskej" ekonomike". Je iba ekonomika umiestnená na Slovensku. Je to fabrika, z ktorej jej zahraniční majitelia ročne berú miliardy, ktoré neslúžia našej "ekonomike" ale ich špecifickým záujmom. Ak sa raz zmení chod dejín môžu byť Slováci v automobilkách nahradení Ukrajincami alebo Srbmi. Ak sa raz zrúti sociálny systém pretože na Slovensku sa narodilo minulý rok len 38 tis. mladých Slovákov a každý desiaty vysokoškolák Slovensko opustil, môžu sa naplniť chmúrne predstavy o zmysle slovenského štátu, ktorý vôbec nemusí byť trvalým výdobytkom emancipačnej snahy niekoľkých generácií. Sociálny zmier tak , ako ho dnes poznáme nie je trvalý jav. Ak je dnes HDP nafukované spotrebou tzv . husákových detí a tlačením peňazí ECB o pár rokov môže byť všetko úplne inak. Dnešným päťdesiatnikom sa môže stať, že ich dôchodky sa budú podobať almužne - ak vôbec nejaký dôchodok ešte bude. To môže byť pre Slovensko fatálne. 

Preto je dnes aj napriek tomu že "sa darí" dôležité všímať si pozorne, čo robí štát s našimi peniazmi. A žiadať, nástojčovo žiadať, aby aj tí najvyšší skladali účty. Pretože nerobia nič iné iba spravujú naše peniaze. To je pri téme štátny rozpočte uvedomiť si azda to najdôležitejšie.....

Všetkým , ktorí dočítali ten blog až po toto miesto by som chcel položiť otázku: Viete koľko sa postavilo na Slovensku nových škôl a nemocníc za posledných 25 rokov? Viete koľko postavil škôl a nemocníc predchádzajúci režim za rovnaké obdobie? Neporovnateľné množstvo !!!!

Aký záver by sme mohli na základe tohto porovnania vysloviť? Podľa mňa je viacero záverov. Toto ale už nechám na vás ...

Pavol Kollár

Pavol Kollár

Pavol Kollár

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  40x

Som zamestnávateľ a daňový poplatník. 30 rokov platím dane a starám sa, aby platili dane stovky ďalších daňových poplatníkov. Celý život bojujem za fér pravidlá, proti korupcii, za lepšie prostredie. Zoznam autorových rubrík:  politika spoločnosť

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu