Blízko válova

Autor: Pavol Kollár | 15.12.2019 o 14:35 | (upravené 20.12.2019 o 14:59) Karma článku: 2,19 | Prečítané:  788x

Ministerstvo hospodárstva opäť rozdalo dotácie. Tentokrát na „kompenzáciu“ vysokých cien elektrickej energie.

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky podľa § 6a ods. 4 zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2018 Z. z. (ďalej len „zákon č. 309/2009 Z. z.“) a vyhlášky č. 106/2019 Z. z. Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, rozdalo  vybraným firmám dotáciu  na  „kompenzujúcu“ vysokých cien elektrickej energie.

Viac na :

https://www.economy.gov.sk/energetika/kompenzacia-podnikatelom/vyzva-na-predkladanie-ziadosti-na-poskytnutie-kompenzacie-podnikatelom

Zoznam tých čo dostali dotáciu je tu :

https://www.economy.gov.sk/uploads/files/bioSOZNN.pdf

Po preštudovaní  aj podpriemerne zorientovaní, zrejme podobne ako ja zistíte, že darmo hľadáte logiku v zozname vyvolených. Nie je žiadna.  Vlastne je – dostali tradične iba  tí, ktorí sú  blízko válova 

Takže opäť  iba stará známa  slovenská schéma.  Alebo smerácka schéma ?

 Asi áno . Ak dostane podporu  výrobňa oškvarkov v dedine kde líšky dávajú dobrú noc / vo   Vlčanoch na južnom Slovensku / alebo ak dostanú dve cementárne, alebo dve tehelne   z troch , ktoré tu na Slovensku máme , alebo ak dostane jedna píla z dvesto dotáciu nejde o podporu, ale ako vždy  ide  v slovenských podmienkach iba o to, ako podojiť štátny rozpočet. Ak US STEEL dostane 12 mil. zo 40 miliónového  balíka  bez toho, aby sa dopredu vedelo akú bude mať  v nasledujúcom roku spotrebu. Či bude , alebo nebude prepúšťať, ide s veľkou  pravdepodobnosťou o volebnú korupciu, teda o to , aby neprepúšťal do volieb.

Prečo mám vždy ten pocit, že keď vláda niečo rieši spravidla nejde o to, aby to bolo odborne a slušne , ale rýchlo a zbesilo? Prečo za každým rozhodnutím cítiť zlodejinu na sto honov? Prečo nepoznáme ciele ani stratégie ako sa posunúť z tohto smutného stavu? Prečo sa tieto hlúpe vzorce neustále opakujú?   Veď akéže to je podpora  rozdávať peniaze všetkých zas iba niektorým z dôvodu,  ktorý sa  pre neviem akú príčinu hlúpo nazýva podpora ? Veď je nad slnko jasnejšie, že tej väčšine , ktorá na toto prispieva  to  bezo sporu  ubližuje? Prečo mám ten pocit, že vláda dlhodobo - a nie len táto,  nemá žiaden cieľ okrem udržania sa pri moci,  a prečo sa mi zdá že jej je všetko okrem kradnutia  ukradnuté? Lebo veď nie prvý krát počujem o "vratkách" Nemýľte sa nejde o vratky z DPH ....  Prečo sa nechávame strihať ako ovce?   

 Aké plynie z tohto poučenie pre podnikateľov ?

No poviem to, čo  počujem všade okolo - blbú náladu a  u niektorých  aj úvahy o odchode z krajiny, kde sa krádež považuje za národný šport. Pozor nejdene o dôchodcov a mnohodetné rodiny. Ide spravidla o reprezentantov kapitálu.   A ešte niečo počujem : Optimalizuj dane,  pretože čím menej daní zaplatíš , tým je väčšia pravdepodobnosť, že  nepodporíš svoju konkurenciu.

Aktuálne si  je pripomenúť toto pravidlo  vždy pred koncom roka , a zvlášť roka ako tento,  v ktorom   primátori  a starostovia    na Slovensku plošne zdvíhajú dane  z nehnuteľnosti o desiatky percent , pričom sami sebe neváhajú   v rovnakých desiatkach percent  zdvihnúť plat. Samozrejme vôbec sa neobťažujú ani vysvetľovať tým, ktorým posielajú takýto novoročný pozdrav, prečo takto drasticky dvíhajú dane. Veď načo aj podnikateľské subjekty predsa nie sú voliči.

Samozrejme nepochybujem , že bežným zamestnancom tých subjektov , ktoré sú postihnuté  novými daňami , alebo odvodmi to žily trhať nemusí. Chcieť, aby tomuto rozumeli štátni zamestnanci a  dôchodcovia  je nemožné.  Možno vtedy, ak zamestnávateľ na budúci rok odmietne  dať trinásty plat, lebo ho dal nepriamo  primátorovi, sa pár zamestnancov zamyslí.... V zásade to ale nemôže mať žiadny vplyv na to,  aby sa veci menili. 

Ako pozorovateľ týchto javov si myslím, že k žiadnej zmene nepríde. Naša krajina bude  aj  naďalej nútená k prostitúcii. Lebo lacná pracovná sila a blízkosť k miestu spotreby je stále to jediné čo máme.  A nič nenaznačuje,  že by sa to v dohľadnej dobe malo zmeniť. Práve naopak.. Môže byť omnoho horšie , pretože jednoducho trestuhodne mrháme príležitosťami.  Príliš hazardujeme s dôverou v štát.  Hrdo, odborne a slušne sa príliš rýchlo zmenilo na odporne a hlúpo .....alebo len odporne hlúpo. ......

 Pavol Kollár

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Chceli ho odstrániť, jeho imidžu uškodil Gučík. Kto je Maroš Žilinka?

Za generálneho prokurátora ho musí vymenovať prezidentka.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.


Už ste čítali?