O čo ide Kollárovi ..

Autor: Pavol Kollár | 4.3.2020 o 8:56 | Karma článku: 11,02 | Prečítané:  30776x

Tak a je to tu. To čo sme tušili pred voľbami je dnes jasné. Kollár chce rezorty kde je najviac peňazí.

 Dopravu, to preto rozprávky o nájomných bytoch,  obranu a podpredsedu vlády pre investície.

O čo   ide podnikateľovi,  najnovšie aj filantropovi a priateľovi ľudí Borisovi Kollárovi v politike?

O peniaze samozrejme. Vždy mu šlo o peniaze. 

Boris je  naše zrkadlo. Ak mu uverilo viac ľudí ako Sulíkovi je to pre mňa neklamný znak, že ako voliči sme ešte stále iba v "tínedžeri"  . Kollár nie je samozrejme riešenie. Politika je jeho najnovšia firma.  Vzhľadom k tomu, že jeho iné početné firmy nie sú na tom dobre, je to pochopiteľné. Na Slovensku sa hovorí, že investícia do politiky sa musí vrátiť sedem násobne...alebo aj sedemdesiatsedem násobne.  Pre mňa je priznám sa  veľkým prekvapením,  že vydržal 4 roky.To je ale jediné prekvapenie, ktorého je Kollár schopný. Všetko,  čo bude nasledovať je možno vypočítať už dnes.   

Fanfarón, seladón s menom slávnych predkov, môže byť  a som presvedčený, že aj bude útesom,  na ktorom sa  budú rozbíjať  sny o lepšom Slovensku.  Až sa nakoniec celkom rozbijú.

Samozrejme každému, kto sa aspoň trocha vyzná  je jasné, že postaviť 25 000  nájomných  dotovaných bytov ročne v štáte ako je Slovensko je číry nezmysel. Nie len,  že nemáme dostatok kapacít – a to ani projektantských, ani stavebných a ani tých , ktoré produkujú stavebné hmoty, ale štát nemá ani dostatok pozemkov a ani žiadne voľné peniaze.

Mimochodom tento štát nepostavil za 30 rokov ani jednu nemocnicu.   To naozaj máme teraz uveriť , že zrazu dokáže  postaviť  25 000 bytov ročne ? 

Kollár  ale tieto argumenty očividne neberie v úvahu. Naďalej "točí"   svoje. On a celé jeho okolie . Najmä jeho  dvaja poradcovia v tomto ťažení  /Holý a Borguľa/  tvrdia, že  všetko je mimoriadne jednoduché a jasné. Lenže skúsenosť hovorí, že vždy keď  je niečo jednoduché a jasné ide o hlúposť.

Štát podľa nich  získa aj stavebný materiál lacnejšie.  Hlúposť. Nezíska.

Majú údajne aj akýsi nový  modulový systém , ktorý všetko dramaticky zlacní.  Nezmysel. Modul  je okrajový spôsob, náročný na prepravu, v  rurálnej krajine  ako je Slovensko masívne  nepoužiteľný. Chlapci sú v stavebníctve evidentne zelenáči.   Predpokladám ale, že to,že so stavebníctvom  majú  „experti“  zo SME Rodina  len minimálne skúsenosti, nie je pre nich očividne  prekážka.  Teda prekážka k tomu, aby sa dostali k rozdeľovaniu štátnych zakázok. Pretože to je nepochybne cieľom tejto bombastickej kampane

Kollár a jeho "SMERodina"  určite  nie je zmenou systému,  ale jeho najcynickejšia verzia.  Jeho Ja sa začína nápadne podobať tomu Dankovmu. Pred Dankom má ale jednu obrovskú výhodu.   Boris  nemá žiadne predsudky. To dokázal už mnohokrát. A jeho skupina obskúrnych postavičiek určite nemá žiadne ideologické zábrany.

A teraz trocha vážnejšie .Áno bývanie je drahé ako nikdy pred tým

Čo je príčinou tohto javu ?

Politik povie : nenažranosť developera

Developer povie :  korupcia politikov a úradníkov,  zaťaženie bytu daňami   a mimoriadne obtiažny povoľovací proces.

Ekonóm povie : Nedostatok žiadaného  tovaru.

Prečo je  byt nedostatkový? Odpoveď je jednoduchá : Pretože je veľký dopyt . A ten je preto, že  jeho financovanie je dostupné. Prečo napriek tomu nie je bytov dostatok? No pretože je mimoriadne obtiažne   získať  vhodný pozemok  a povolenie stavať. Neviem ako chce tento "drobný"  nedostatok Kollár prekonať. Na nasledovnom grafe  môžem dokumentovať, ako   mimoriadne obtiažny proces získavania stavebného povolenia   vplýval na  obraty stavebných firiem v minulých rokoch na Slovensku . Ako vidieť vo V4 sme aj tomto ukazovateli najhoršie.  Slovensko napriek tomu „že sa krajine darilo“ vo výstavbe  v posledných rokoch stagnuje.

Byty sú možno téma,  ale jej uchopenie v predvolebnej kampani  bolo podľa mňa  tragické.

Kollárovi evidentne pri nej nešlo  o výstavbu bytov, ale o ohúrenie .  My, ktorí  sa v stavebníctve a investičnom procese pohybujeme vieme, že oveľa viac ako dotované nájomné bývanie je potrebné skrátiť a zjednodušiť proces získavania stavebných povolení. Zlepšiť územné plánovanie. Odstrániť politikum pri vydávaní povolení. Zúžiť  priestor pre vypaľovanie. O tomto Kollár samozrejme nehovorí nič.  Hoci keby bol chytrý mohol si vybrať práve túto tému a na túžené ministerstvo by sa dopracoval podstatne jednoduchšie. Spravil chybu. Trúbil príliš nahlas.

Nechápem  ani to, prečo Kollár, ktorý vie tak dobre opisovať,  neopísal aj to ako sa v Rakúsku financuje výstavba. Prečo nespomenie ako sa napríklad financuje bývanie v Nemecku, kde sa podpora sústreďuje na daňové zvýhodnenie rodiny. Podpora rodiny od SME Rodina by tak mohlo byť štandardné a všeobecné a oveľa vierohodnejšie ako totálny nezmysel, akým je výstavba 25 000 bytov ročne.

Dobre . Na konci dňa samozrejme je vždy niečo za niečo. Kollár zas nemá  až  tak veľa hlasov, aby sa mohol hodiť o zem.  A jemu hrozí , že úspech sa už nebude opakovať. Ak chce rezorty s peniazmi musí ich vymeniť. Otázka za čo ? Za výmenu toxických postavičiek a za ústavné zmeny- natíska sa odpoveď.  Ja si niektoré celkom dobre dokážem predstaviť. Aj také, pri ktorých by Kollárova družina na ministerstvách mala  zviazané ruky . A strach kradnúť. Lebo túžba po zmene je väčšia ako potreba „nájomných bytov“ o ktorých ešte ani  nevieme,  či o ne bude záujem..

Záverom politologická úvaha o Kollárovi od nepolitológa /Kollára/:

Nechajte človeka, ktorý rozmýšľa srdcom robiť veci,  ktoré sa robia srdcom a tých, ktorí rozmýšľajú hlavou nechajme riadiť štát. Boris je pripravený spraviť všetko preto, aby vec ktorú chlapi nosia v saku tesne nad srdcom bola naplnená.  Jeho túžba je tak evidentná, že sa nedá nevidieť a tak nutkavá, že sa jej nedá odolať.    Taký typ nemôže byť dobrým partnerom do záprahu, ktorý dnes Slovensko potrebuje .On a jeho poslanci nie sú zárukou hlasovania v mene zmeny. Myslím si , že  v tomto hľadanie prienikov s Borisom je zbytočná strata času. Samozrejme treba ho absolvovať. Aj s tým, že nedohoda  môže poslúžiť k  jeho vytlačeniu do postavenia mimo hry a to je viac ako keby od začiatku bolo jasné, že Boris je v opozícii. 

Pavol Kollár

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Aj Fica verejne podporili niektorí členovia predsedníctva, bez boja sa nevzdá

Peter Pellegrini v utorok Roberta Fica vyzval, aby položil funkciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Pellegrini ešte nemá silu na poriadne buchnutie po stole

Pellegrini má zatiaľ menšiu podporu ako Fico.


Už ste čítali?